Stopa to biomechaniczny majstersztyk, niezwykle skomplikowana struktura złożona z 26 kości, 32 mięśni o łącznej długości sięgającej około sześciu metrów, 107 więzadeł. Funkcje stopy to orientacja w przestrzeni, zmiana kształtu i krzywizny wysklepienia i amortyzacja wstrząsów.
Gdy układ biomechaniczny stopy działa prawidłowo kontuzje, przeciążenia i bóle zdarzają się stosunkowo rzadko, jeśli jednak podczas każdego kroku nasza stopa zbyt mocno się koślawi, szpotawi lub posiada jakiekolwiek deformacje, obciążenia rozkładane są nierównomiernie prowadząc do urazu, również w stawach położonych wyżej – kolanowym, biodrowym, a nawet w kręgosłupie.
Terapia stopy to specjalistyczna diagnostyka ( mata tensometryczna, podoskop, podograf, bieżnia, analiza statyczna i dynamiczna, testy kliniczne) i na jej podstawie odpowiednio dobrana fizjoterapia, mająca na celu przywrócenie prawidłowej postawy ciała, ruchomości w stawach oraz optymalnej stabilizacji a także indywidualny dobór wkładek ortopedycznych. Prowadzimy analizę obciążeń posturalnych oraz biomechaniczną analizę całej kończyny dolnej aby zminimalizować ryzyko nawrotów dolegliwości a także w celu monitorowania efektów terapeutycznych. Wykorzystujemy metody: terapia manualna, techniki mięśniowo-powięziowe, ustawienia kości, indywidualne ćwiczenia na specjalnych przyborach.
Prowadzimy diagnostykę i terapię w następujących problemach:
- bóle na tle zmian zwyrodnieniowych,
- bóle przeciążeniowe,
- niestabilność stawu skokowego,
- ostroga piętowa,
- choroba Mortona,
- bóle stopy i palców,
- zapalenia rozcięgna podeszwowego,
- hallux valgus,
- hallux rigidus,
- ostrogi piętowe,
- stopa: płasko – koślawa, płaska, wydrążona, płaskostopie poprzeczne,
- idiopatyczny chód na palach,
- chód bociani.
W przypadku dzieci dobiera się odpowiednie chwyty, rozciąganie i mobilizacje w obrębie konkretnych stawów kończyny dolnej. Po odpowiednim instruktarzu terapia może być kontynuowana przez rodziców. W przypadku osób dorosłych celem terapii jest zniesienie dolegliwości bólowych, poprawa funkcji i propriocepcji.