Integracja Strukturalna to holistyczna praca z ciałem, mająca na celu poprawę jego struktury i funkcjonowania w polu grawitacyjnym. Pionierką integracji strukturalnej była dr Ida Rolf. Nasza postawa oraz ograniczenia z niej wynikające, takie jak przykurcze, zbyt mocno wysunięta głowa, nierówne łopatki – mają wpływ nie tylko na funkcjonowanie całego ciała, ale również na stan psychiczny i emocjonalny. I odwrotnie – emocje wpływająna ułożenie sylwetki. Język ciała mówi wiele o tym, jak wygląda nasze życie wewnętrzne. Zmiana ułożenia sylwetki może również zadziałać w drugą stronę, powodując, że osoby po przebyciu terapii zmieniają nie tylko swoje ciało, ale i inne sfery życia.

 

grzesiek-2

Integracja strukturalna w niespotykany dotąd sposób ujmuje anatomię i funkcjonowanie ludzkiego ciała: podstawowym strukturalnym organem jest tutaj powieź, która tworzy ciągłą sieć w całym organizmie, otaczającą wszystkie mięśnie, kości, nerwy i organy. Poprzez powięź każda miejscowa zmiana oddziałuje na całe ciało. Stąd też, jeśli w jednym miejscu ciała pojawi się jakaś patologiczna zmiana lub napięcie, to jej skutki mogą być odczuwalne w całym organizmie bądź objawiać się w postaci problemu w innej części ciała.

Terapia Integracji Strukturalnej daje duży zakres efektów i korzyści. Ciało, które jest optymalnie ułożone względem oddziałującej na nie pionowej linii grawitacji porusza się z większą swobodą, płynnością, wydajnością i gracją. Ruch staje się przyjemnością, oddychanie jest łatwiejsze, utrzymanie dobrej postury przychodzi bez trudu. Dodatkowo, bardziej wydajne używanie mięśni pozwala ciału na zachowanie energii i stworzenie bardziej wyrafinowanych i ekonomicznych wzorców ruchowych. Uwidacznia się to przez obniżenie uczucia stresu, psychiczne rozluźnienie, zwiększenie energii i radości życia